آیا شرکت بیمه به راننده که جزو وراث فوت شدگان است دیه پرداخت می کند؟

اگر یک شخص در حادثه رانندگی باعث مرگ فرزند یا والدین یا یکی از ورثه خود بشود، آیا شرکت بیمه به راننده که جزو وراث فوت شدگان است دیه پرداخت می کند؟

سال های طولانی اختلاف نظر در خصوص پرداخت یا عدم پرداخت دیه قربانی حادثه به راننده مقصر حادثه پابرجا بود، در ادمه به این موضوع می پردازیم که آیا شرکت بیمه به راننده که جزو وراث فوت شدگان است دیه پرداخت می کند؟ یا خیر. با ما همراه باشید.

آیا شرکت بیمه به راننده که جزو وراث فوت شدگان است دیه پرداخت می کند؟

راننده مسبب حادثه سهمی از دیه ندارد و کل دیه به سایر ورثه تعلق می گیرد.

طبق ماده ۴۵۱ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که قاتل از ورثه مقتول باشد چنانچه قتل عمدی باشد از اموال و دیه مقتول و در صورتی که خطای محض یا شبه عمدی باشد از دیه وی ارث نمی‌ برد. در موارد فقدان وارث دیگر، مقام رهبری وارث است.

بنابر ماده فوق در حادثه رانندگی، راننده مسبب حادثه از شمار اولیای دم خارج است و سهمی از دیه ندارد و کل دیه به سایر ورثه تعلق می گیرد.

به بیان دیگر، مقصر حادثه مکلف به پرداخت دیه به سایر ورثه است و چون مسئولیت بیمه‌گر فرع بر مسئولیت مقصر حادثه است شرکت بیمه مکلف به پرداخت کل دیه به سایر ورثه است. در صورت نبود وراث، مقام رهبری وارث است و دیه به حاکم شرع پرداخت می شود.

لازم به ذکر است که طبق قانون مجازات اسلامی حوادث رانندگی در صورتی که حادثه عمدی نباشد، قتل غیر عمد محسوب می شود.

بیمه گذاران محترم می توانند جهت مشاوره رایگان، سوالات خود را از طریق فرم تماس با ما ارسال نمایند و یا با شماره 09131064315 تماس حاصل فرمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یک =