خسارت کلی و نحوه پرداخت در بیمه بدنه

منظور از خسارت کلی و نحوه پرداخت آن در بیمه نامه بدنه چیست؟

درباره خسارت کلی و نحوه پرداخت آن در بیمه بدنه شرایط و نکات مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

خسارت کلی در بیمه بدنه

نحوه پرداخت خسارت کلی در بیمه بدنه

موضوع بیمه، زمانی به کلی از بين رفته تلقی خواهد شد كه حداقل ۶۰ روز پس از سرقت پيدا نشود یا به علت حوادث مشمول بیمه به نحوی آسیب ببیند كه مجموع هزینه های تعمیر و تعویض قسمت های خسارت دیده آن با احتساب هزینه های نجات از ۷۵ درصد قیمت آن در روز حادثه بیشتر باشد.

تبصره ۱:

در خسارت كلی ملاک محاسبه و تسویه خسارت، ارزش معاملاتی موضوع بیمه در روز حادثه و حداكثر تا مبلغ بیمه شده خواهد بود. از خسارت كلی ، ارزش بازیافتی احتمالی و كسورات مقرر كسر و هزینه متعارف نجات و حمل، تا حد مقرر به آن اضافه می شود مشروط بر اینكه از كل مبلغ بیمه بیشتر نشود.

تبصره ۲:

ارزش بازیافتی موضوع بیمه توسط بیمه گر تعیین می شود. در صورت عدم موافقت بیمه گذار با ارزش تعیین شده، بیمه گر پس از تملک موضوع بیمه و انتقال سند، خسارت را با كسر فرانشیز و سایر كسورات و اضافه نمودن هزینه های متعارف نجات و حمل پرداخت خواهد نمود.

تبصره ۳:

با پرداخت خسارت كلی، قرارداد بیمه خاتمه می یابد و چنانچه مدت قرارداد بیمه بیش از یک سال باشد حق بیمه سال های بعد به بیمه گذار مسترد می شود.

تبصره ۴:

قبل از پرداخت خسارت مربوط به سرقت كلی موضوع بیمه، سند مالكیت وسیله نقلیه بیمه شده باید به بیمه گر منتقل شود.

بخوانید:  پرداخت خسارت بیمه دانا

تبصره ۵:

چنانچه تا یک سال پس از پرداخت خسارت وسیله نقلیه سرقت شده و انتقال مالكیت آن به بیمه گر، وسیله نقلیه مذكور پيدا شود بیمه گر موظف است آن را با رعایت آیین نامه بازیافت خسارت مصوب شورای عالی بیمه به فروش رساند و سهم بیمه گذار از مبلغ بازیافتی را با توجه به درصدی كه از خسارت پرداختی كسر كرده است به وی پرداخت نماید.

جهت خرید اینترنتی بیمه بدنه با تخفیفات ویژه کلیک نمایید.

بیمه گذاران محترم می توانند جهت مشاوره رایگان، سوالات خود را از طریق فرم تماس با ما ارسال نمایند و یا با شماره 09131064315 تماس حاصل فرمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 3 =