خودروی متعارف و غیر متعارف

خودروی غیر متعارف

خودروی غیر متعارف

خودروی متعارف و غیر متعارف

بر اساس قوانین بیمه مرکزی، چنانچه در زمان حادثه ارزش خودروی سواری کمتر از 50 درصد خسارات بدنی در آن سال باشد، آن را خودروی متعارف و بالا تر از آن را خودروی غیر متعارف (لوکس) می‌ نامند.
یعنی در حال حاضر اگر خودروی شما بالای 180 میلیون تومان قیمت داشته باشد، خودروی غیر متعارف شناخته می شود.
براساس این قانون، فرض کنید قیمت اتومبیل شما 360 میلیون تومان باشد. در این صورت چنانچه دچار حادثه ای شوید و حتی مقصر حادثه نیز نباشید، شرکت بیمه و شخص مقابل ، مجموعا ملزم به پرداخت تنها نصف خسارت شما هستند و تنها راه باقی مانده جهت جبران خسارت، داشتن بیمه بدنه می باشد.
لذا بدیهی است در صورت نداشتن بیمه بدنه جبران تمامی خسارت به عهده خودتان می باشد.

اصلاح و ابلاغ دستورالعمل جدید نحوه محاسبه و پرداخت خسارت خودروهای نامتعارف

شورای عالی بیمه در جلسه مورخه 1398/06/13 دستورالعمل نحوه تعیین خسارت خودروهای غیر متعارف را که قبلا بخش هایی از آن توسط دیوان عدالت اداری باطل شده بود پس از اصلاح تصویب و به شرکت های بیمه ابلاغ کرد.
با حذف فرمول نسبت گیری محاسبه و پرداخت خسارت خودروهای غیر متعارف در مصوبه جدید مقرر گردیده است که خسارت های خودروهای غیر متعارف صرفا تا میزان خسارت متناظر وارده به گران ترین خودروی متعارف محاسبه و پرداخت گردد.

بنابراین چنانچه دارای خودروی گران قیمت یا نامتعارف ( بیشتر از پنجاه درصد دیه در ماه های حرام یا 180 میلیون تومان ) هستید، نسبت به خرید بیمه نامه بدنه اقدام نمایید. زیرا همچنان بخشی از خسارت ها حتی با داشتن مقصر حادثه به عهده مالک خودروی نامتعارف خواهد بود.

بخوانید:  نحوه پرداخت خسارت در تصادفات زنجیره ای

کاربران محترم می توانند جهت مشاوره رایگان، سوالات خود را از طریق فرم تماس با ما ارسال نمایند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 5 =