خودسوزی یا خود اشتغالی در بیمه آتش سوزی

خودسوزی یا خود اشتغالی در بیمه آتش سوزی دانا

خودسوزی یا خود اشتغالی

خود سوزی یا خود اشتغالی

خود سوزی یا خود اشتغالی(spontaneous combusion) در بیمه آتش سوزی دانا ممکن است، به دو صورت اتفاق بیفتد:

1. بعضی از مواد یا اجسام به جهت ماهیت فیزیکی شان  بدون اینکه در مجاورت شعله یا جرقه یا سطح داغ قرار گیرند، چنانچه شرایط خاصی در نگهداری آنها رعایت نشود به تدریج به علت گاز هایی که از آنها متصاعد می‌شود و وجود  اکسیژن در محیط نگهداری شان، شعله ور و در نهایت منجر به آتش‌سوزی می‌شوند که این رویداد را خود سوزی یا خود اشتغالی می نامند.

2. بعضی از  مواد به علت شرایط محیطی خاص و نیز وجود رطوبت و باکتری های بی هوازی ، به تدریج دمای محیط شان بر اثر فعالیت باکتری ها افزایش می یابد و رطوبت موجود در آنها بر اثر وجود دما تبخیر می‌شود؛ این شرایط در نهایت موجب خودسوزی و آتش‌سوزی می‌شود؛ بنابراین کارشناس بازدید اولیه به هنگام بازدید باید دقیقا به نوع مواد و موجودی و شرایط نگهداری و ایمنی و اطفای آنها توجه کند.

جهت استعلام و صدور آنلاین بیمه آتش سوزی منازل مسکونی کلیک نمایید.

برای آگاهی از این گونه کالاها موارد ذیل به اختصار ذکر می‌شود:

زغال چوب تازه قبل از اینکه کاملا بسته بندی شود یا بر روی هم انباشته شوند، ابتدا باید به مدت کافی در معرض هوای آزاد قرار گیرد.

کربن سیاه باید جدای از دیگر مواد نگهداری و در ساختمان مجزایی انبار شود.

زغال سنگ باید در فضای آزاد و به دور از تاسیسات اصلی ساختمان نگهداری شود و در حجم ها و مقادیر مناسب و نه چندان زیاد با فواصل مناسب از یکدیگر چیده شود.

بخوانید:  بیمه آتش سوزی عمومی

پارچه های تنظیفی که رنگ کاران و مکانیک ها و نقاشان از آنها استفاده می کنند، باید در سطلی فلزی با پوشش خودکار نگهداری شوند. همچنین سطل ها باید به هنگام پایان کار روزانه به بیرون از محوطه ساختمان انتقال یابند.

تمامی چوب ها و پارچه ها باید به دور از لوله های آب گرم و رادیاتورها نگهداری شوند، هرچند که درجه حرارت آنها پایین باشد.

بسیاری از مواد آلی ( اعم از حیوانی و گیاهی) در معرض گرم شدن خود به خود هستند؛ این عمل ممکن است بر اثر اکسیداسیون انجام شود، ولی علت آن عمدتا در نتیجه فعالیت باکتری ها یا میکروب های گیاهی است که نم و رطوبت نیز آن را تشدید می‌کند، بنابراین قبل از خشک کردن کامل محصولات گیاهی مانند انواع تخم سبزیجات، پودر نارگیل، هسته خرما، گندم، ذرت، سویا، فضولات حیوانی، انواع خوراک دامی و … نباید نسبت به انباشتن یا بسته بندی آنها اقدام کرد.

تفاله چغندر و نیشکر (باگاس) و علوفه به علت وجود رطوبت و باکتری های بی هوازی چنانچه به مدت طولانی در یک مکان و روی هم انباشته نگهداری شوند به تدریج بر اثر دمای حاصل دچار آتش سوزی خواهند شد؛  بنابراین این گونه مواد باید در معرض هوا قرار گیرند و هوادهی طبق برنامه انجام شود تا از وقوع آتش سوزی جلوگیری شود.

جهت اطلاع از آخرین اخبار بیمه ای به صفحه اینستاگرام ما  به آدرس www.instagram.com/bimeh_dana10115 مراجعه نمایید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =