نرخ دیه سال 1401

نرخ دیه سال 1401

نرخ دیه سال 1401

نرخ دیه سال 1401 اعلام شد

نرخ دیه در سال 1401 تعیین شد.

هر سال رئیس قوه قضاییه با توجه به نرخ تورم و شاخص اعلام شده توسط بانک مرکزی نرخ دیه را اعلام می‌کند. بر همین اساس نرخ دیه در سال 1401؛ در ماه‌های عادی، 600 میلیون تومان و در ماه‌های حرام، 800 میلیون تومان  و حداقل تعهد مالی، 20 میلیون تومان می باشد. نرخ دیه در سال 1401، حدود 25 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

دیه چیست؟

 بر اساس تعاریف فقهی دیه یا خون بها، پول یا مالی است که به سبب نقص عضو یا کشتن انسان، به کسی که صدمه دیده‌ و یا به بازماندگان او (ولی یا اولیای دم) پرداخت می‌ شود. در تعریف حقوقی، دیه کیفر نقدی است که از مجرم به نفع مجنی‌ علیه یا قائم مقام او گرفته شود.

در جنایات غیر عمدی که بر جسم و جان انسان وارد می شود، دیه تعلق می‌ گیرد. در مورد جنایات عمدی اگر چه اصل اولیه بر قصاص است ولی در مواردی‌ که امکان قصاص وجود نداشته باشد یا شخص آسیب دیده بر پرداخت دیه توافق نماید با شرایطی دیه پرداخت می‌ شود.

همان طور که می دانید در دین اسلام  دیه برای مرد و زن مسلمان متفاوت است. میزان دیه از سوی شارع (دادگاه) برای جنایت تعیین شده‌ است.

تفاوت دیه زن و مرد در اسلام:

دیه در فقه به دو قسمت کلی دیه فوت و دیه اعضای بدن تقسیم می شود. از آنجایی که برخی روایات بر نابرابری جنسیتی دیه دلالت دارند، اکثر فقها بر نصف بودن دیه قتل زن نسبت به مرد اجماع دارند.

بخوانید:  بخشودگی جرائم بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت

فقهای اهل سنت نیز عموما همین نظر را دارند و آن را به عنوان یک امر مورد اتفاق نقل کرده‌اند. البته قصاص و دیه عضو در فقه یکسان شمرده شده‌ است.

در توجیه  این حکم چنان گفته شده که نبود یک مرد در خانواده از نظر اقتصادی زیان‌ بارتر از نبود یک زن است. در واقع هنگامی که مردی کشته شود دیه به خانواده از جمله همسر مرد تعلق می‌گیرد. دیه به منزله قیمت افراد نمی باشد بلکه جریمه و جبران خسارتی مالی است.

ماه های حرام کدامند؟

ماه های حرام عبارتند از چهار ماه قمری ذی القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب. در این چهار ماه دیه فوت افزایش می یابد و در سال 1401، دیه 800 میلیون تومان می باشد.

یادآور بیمه: یکی از خدمات بیمه دانا – نمایندگی افقری برای پیشگیری از جریمه دیرکرد، می باشد

همانطور که گفتیم، اگر بیمه‌ نامه خود را در موعد مقرر تمدید نکنید، جریمه شامل آن می‌ شود. اما نیازی به نگرانی برای فراموشی این موضوع نیست. شما می‌ توانید از یادآور بیمه در وب سایت ما استفاده نمایید به این صورت که کارشناسان ما تاریخ انقضاء بیمه نامه تان را از طریق پیامک و یا تماس تلفنی یادآوری خواهند کرد. همچنین شما می‌توانید جهت خرید اینترنتی بیمه نامه شخص ثالث دانا در وب سایت ما، از منو بالای صفحه، استعلام و صدور آنلاین بیمه به صفحه بیمه نامه شخص ثالث خودرو مراجعه کرده و اطلاعات خود را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

جهت اطلاع از آخرین اخبار بیمه ای به صفحه اینستاگرام ما  به آدرس www.instagram.com/bimeh_dana10115 مراجعه نمایید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =